Експедиція Української спелеологічної Асоціації в печери долини Орто-Балаган, Гагрський масив, Арабіка, Абхазія

Керівник експедиції Юрій Касьян

Завершилася експедиція Української спелеологічної Асоціації в печери долини Орто Балаган (Гагрський хр., Абхазія). Традиційно основними об'єктами нашого експедиційного інтересу були печери Крубера і Берчільська.

Експедиція Української спелеологічної Асоціації в печери долини Орто-Балаган, Гагрський масив, Арабіка, Абхазія

1. Печера Крубера.

Інтернаціональна команда під керівництвом Геннадія Самохіна працювала в районі залу Радянських спелеологів (-1710 метрів). За час перебування під землею командою були розпочаті інженерні роботи з подолання завалу на верхньому поверсі залу Радянських спелеологів. У попередніх експедиціях пошукові роботи (розкопки) велися в нижній частині залу Радянських спелеологів, але цей напрямок було визнано малоперспективним. В експедиції 2017 року було вирішено провести невелику розвідку боєм на верхньому поверсі. Після декількох змін з використанням інженерного обладнання було прийнято рішення припинити прохідницькі роботи, і даний напрямок на сьогоднішній день також визнати малоперспективним.

Другим завданням групи було занурення в сифон у притоці на позначці -1650 метрів. Перші спроби зниження рівня сифона і занурення в нього робилися в експедиції УСА в 2008 році. В експедиції 2017 року у сифон належало занурюватися головному дайверу нашої команди Гені Самохіну. Сифон виявився досить просторим і з хорошою видимістю. Підводник розмотав 60 метрів ходовика, глибина занурення не перевищила 20 метрів. Сифон тривав далі, але підводник прийняв рішення повертатися, витративши допустиму частину повітря. У майбутніх експедиціях занурення в сифон на позначці -1650 метрів будуть продовжені.

2. Печера Берчільська.

Експедиція Української спелеологічної Асоціації в печери долини Орто-Балаган, Гагрський масив, Арабіка, Абхазія

В експедиції 2016 року було знайдено довгоочікуване продовження печери, і печера досягла глибини 630 метрів. Подальший шлях перекривав глибовий завал, в якому вдалося тоді знайти проходи і спуститися по вертикалі ще метрів на 20. Вихід з завалу не було знайдено. Завал виглядав похмуро і непривітно, за що і отримав назву «Чи не пожити нам ще рік». В експедиції 2017 року до роботи в завалі ми підійшли ґрунтовно. Було встановлено табір на позначці 450 метрів, обладнано водопровід для постачання табору водою, розширені підходи до завалу, знайдені коротші і прості переходи. Через рік після першого знайомства завал нам вже не здавався таким страхітливим. Несподівано швидко було знайдено відразу два виходи з завалу, що призвели в зовсім різні нові ділянки печери. В одній з нових ділянок печери до кінця експедиції була досягнута відмітка -770 метрів. Останні 50 метрів по вертикалі були пройдені в черговому глибовому завалі. Знайти вихід з останнього завалу, який ми назвали Південний клин, поки не вдалося.

Експедиція Української спелеологічної Асоціації в печери долини Орто-Балаган, Гагрський масив, Арабіка, Абхазія

В експедиції цього року була розпочата перезйомка печери Берчільська. Виявилося, що печера йде строго на південь і в сусідню долину. І відповідно, абсолютно в протилежну сторону від печери Крубера. Остаточно впали наші плани на з'єднання Берчільскої і Крубера. Хоча морально ми і раніше були готові ростити самостійну печеру. Чим і плануємо займатися в експедиції 2018 року.

Експедиція Української спелеологічної Асоціації в печери долини Орто-Балаган, Гагрський масив, Арабіка, Абхазія

Учасники експедиції

 • Касьян Юрій, Україна
 • Самохін Геннадій, Крим
 • Косякін Віталій, Крим
 • Фейгін Леонід, Ізраїль
 • Горбачева Ольга, Україна
 • Кіосєва Лілія, Україна
 • Ташевський Андрій, Україна
 • Тимошевська Юлія, Україна
 • Федотова Дарья, Україна
 • Федотова Анастасія, Україна
 • Федотова Марія, Україна
 • Бардаш Олександр, Україна
 • Ребрик Максим, Україна
 • Гілі Эйлор, Ізраїль
 • Лілі Зеб, США
 • Egilmez Hakan, Турція

В експедиції ми працювали в декількох печерах. Звичайно, основними об'єктами залишаються Крубера і Берчільська, але ми намагаємося паралельно досліджувати і інші перспективні печери долини Орто Балаган. Планів і задумів дуже багато.

Декілька відео з різних печер:

Печера Крубера:

Результати експедиції УСА в печеру Крубера, серпень 2017

Печера Жемчужна (Королітова)

Чотири роки ми працювали в печері Берчільська навіть не підозрюючи, що ми знаходимося буквально в декількох метрах від входу в ще одну печеру...

Під час перегляду відео Володя Насєдкін впізнав цю печеру. Це печера Жемчужна. Рівно 30 років тому Насєдкін бував у цій печері і навіть примудрився впасти в колодязь (5.00 - 5.50м) і зламати при падінні ногу...

Печера Штольня Янича

Дуже цікава печера і розташована в дуже вдалому місці. Можливо, що в майбутньому вона навіть стане однією з найглибших печер долини Орто Балаган. Залишилися дрібниці... витягнути на поверхню кілька кубів (десятків кубів) каменів.)) Гідне завдання для спелеологів, які люблять розкривати печери з поверхні.

Печера Берчільська. Глибовий завал

В останній день експедиції 2016 року в печері Берчільська ми спустилися до чергового глибового завалу. Завал не справляв враження безпечного і комфортного містечка. Під час розвідки вкачувалися і з'їжджали камені і брили. По стінах текла водичка. Було дуже незатишно і злегка тривожно. Ми вирішили відступити до наступного року, давши назву завалу "Чи не пожити нам ще рік")) ...

Печера Берчільська, музей спелеології:

Коли ми почали працювати в печері Берчільська, нам часто зустрічалося в печері залишене нашими попередниками спорядження. Це спорядження було не придатне для подальшого використання за прямим призначенням, але як нам здалося, може бути зібрано в одному місці і стати музейними експонатами. Так ми і вчинили. На глибині 320 метрів, на місці підземного табору ми обладнали музей спелеології. Сподіваюся, що спелеологи Кишинева подивляться це відео і згадають часи своєї молодості.

Печера Берчільська 2017

Печера Берчільська. Гагрський хребет, Абхазія. Висота верхнього входу в пещеру 2430 метрів. Глибина печери на сьогоднішній день 770 метрів. Відео знято в експедиціях Української спелеологічної Асоціації.

Події