Керівник експедиції Юрій Касьян
Завершилася експедиція Української спелеологічної Асоціації в печери долини Орто Балаган (Гагрський хр., Абхазія). Традиційно основними об'єктами нашого експедиційного інтересу були печери Крубера і Берчільська.
1. Печера Крубера.
Інтернаціональна команда під керівництвом Геннадія Самохіна працювала в районі залу Радянських спелеологів (-1710 метрів). За час перебування під землею командою були розпочаті інженерні роботи з подолання завалу на верхньому поверсі залу Радянських спелеологів. У попередніх експедиціях пошукові роботи (розкопки) велися в нижній частині залу Радянських спелеологів, але цей напрямок було визнано малоперспективним. В експедиції 2017 року було вирішено провести невелику розвідку боєм на верхньому поверсі. Після декількох змін з використанням інженерного обладнання було прийнято рішення припинити прохідницькі роботи, і даний напрямок на сьогоднішній день також визнати малоперспективним.
Другим завданням групи було занурення в сифон у притоці на позначці -1650 метрів. Перші спроби зниження рівня сифона і занурення в нього робилися в експедиції УСА в 2008 році. В експедиції 2017 року у сифон належало занурюватися головному дайверу нашої команди Гені Самохіну. Сифон виявився досить просторим і з хорошою видимістю. Підводник розмотав 60 метрів ходовика, глибина занурення не перевищила 20 метрів. Сифон тривав далі, але підводник прийняв рішення повертатися, витративши допустиму частину повітря. У майбутніх експедиціях занурення в сифон на позначці -1650 метрів будуть продовжені.
2. Печера Берчільська.
В експедиції 2016 року було знайдено довгоочікуване продовження печери, і печера досягла глибини 630 метрів. Подальший шлях перекривав глибовий завал, в якому вдалося тоді знайти проходи і спуститися по вертикалі ще метрів на 20. Вихід з завалу не було знайдено. Завал виглядав похмуро і непривітно, за що і отримав назву «Чи не пожити нам ще рік». В експедиції 2017 року до роботи в завалі ми підійшли ґрунтовно. Було встановлено табір на позначці 450 метрів, обладнано водопровід для постачання табору водою, розширені підходи до завалу, знайдені коротші і прості переходи. Через рік після першого знайомства завал нам вже не здавався таким страхітливим. Несподівано швидко було знайдено відразу два виходи з завалу, що призвели в зовсім різні нові ділянки печери. В одній з нових ділянок печери до кінця експедиції була досягнута відмітка -770 метрів. Останні 50 метрів по вертикалі були пройдені в черговому глибовому завалі. Знайти вихід з останнього завалу, який ми назвали Південний клин, поки не вдалося.
В експедиції цього року була розпочата перезйомка печери Берчільська. Виявилося, що печера йде строго на південь і в сусідню долину. І відповідно, абсолютно в протилежну сторону від печери Крубера. Остаточно впали наші плани на з'єднання Берчільскої і Крубера. Хоча морально ми і раніше були готові ростити самостійну печеру. Чим і плануємо займатися в експедиції 2018 року.
Учасники експедиції
- Касьян Юрій, Україна
- Самохін Геннадій, Крим
- Косякін Віталій, Крим
- Фейгін Леонід, Ізраїль
- Горбачева Ольга, Україна
- Кіосєва Лілія, Україна
- Ташевський Андрій, Україна
- Тимошевська Юлія, Україна
- Федотова Дарья, Україна
- Федотова Анастасія, Україна
- Федотова Марія, Україна
- Бардаш Олександр, Україна
- Ребрик Максим, Україна
- Гілі Эйлор, Ізраїль
- Лілі Зеб, США
- Egilmez Hakan, Турція
В експедиції ми працювали в декількох печерах. Звичайно, основними об'єктами залишаються Крубера і Берчільська, але ми намагаємося паралельно досліджувати і інші перспективні печери долини Орто Балаган. Планів і задумів дуже багато.
Декілька відео з різних печер:
Печера Крубера:
Результати експедиції УСА в печеру Крубера, серпень 2017
Печера Жемчужна (Королітова)
Чотири роки ми працювали в печері Берчільська навіть не підозрюючи, що ми знаходимося буквально в декількох метрах від входу в ще одну печеру...
Під час перегляду відео Володя Насєдкін впізнав цю печеру. Це печера Жемчужна. Рівно 30 років тому Насєдкін бував у цій печері і навіть примудрився впасти в колодязь (5.00 - 5.50м) і зламати при падінні ногу...
Печера Штольня Янича
Дуже цікава печера і розташована в дуже вдалому місці. Можливо, що в майбутньому вона навіть стане однією з найглибших печер долини Орто Балаган. Залишилися дрібниці... витягнути на поверхню кілька кубів (десятків кубів) каменів.)) Гідне завдання для спелеологів, які люблять розкривати печери з поверхні.
Печера Берчільська. Глибовий завал
В останній день експедиції 2016 року в печері Берчільська ми спустилися до чергового глибового завалу. Завал не справляв враження безпечного і комфортного містечка. Під час розвідки вкачувалися і з'їжджали камені і брили. По стінах текла водичка. Було дуже незатишно і злегка тривожно. Ми вирішили відступити до наступного року, давши назву завалу "Чи не пожити нам ще рік")) ...
Печера Берчільська, музей спелеології:
Коли ми почали працювати в печері Берчільська, нам часто зустрічалося в печері залишене нашими попередниками спорядження. Це спорядження було не придатне для подальшого використання за прямим призначенням, але як нам здалося, може бути зібрано в одному місці і стати музейними експонатами. Так ми і вчинили. На глибині 320 метрів, на місці підземного табору ми обладнали музей спелеології. Сподіваюся, що спелеологи Кишинева подивляться це відео і згадають часи своєї молодості.
Печера Берчільська 2017
Печера Берчільська. Гагрський хребет, Абхазія. Висота верхнього входу в пещеру 2430 метрів. Глибина печери на сьогоднішній день 770 метрів. Відео знято в експедиціях Української спелеологічної Асоціації.